TO-1008GP-2GS-120
Unmanaged outdoor PoE switch with integrated 120W PSU, circuit-breaker, surge protector, optical fiber tray and cooling fan. 8x10/100/1000BaseT PoE+2x1000Base-X SFP ports. IP55 rated. PoE budget 115W.
In stock :  1 pcs
Teroline's TO-1008GP-2GS-120 is an unmanaged industrial PoE switch, conveniently integrated into an IP55 protection rated waterproof housing. The box can be mounted on wall or pole and includes a 120W industrial PSU, air-breaker, surge protector, optical fiber tray and cooling fan. In addition to the 6KV surge protection, 6KV contact/8KV air ESD protection, it has an integrated 385A AC@20KA lightning arrester.
Functions set:
Unmanaged
Mounting:
Wall or pole
Operating temp. range:
-40℃ +70℃
Copper Interface :
8x10/100/1000Base-T RJ45
Combo Interface :
None
Other Interfaces:
None
Fiber Interface :
2x1000Base-X SFP
PoE power budget :
30W per port - 115W total budget